Lirimi nga Shkupi sė shpejti do tė garojė nė Formula 1 me Luis Hamiltonin (VIDEO)
Njė djalosh i ri shqiptar 18-vjeēar me vendbanim nga Bochumi i Gjermansė, por me prejardhje nga Shkupi, e ka ėndrrėn e tij tė madhe: Pas sukseseve tė tij nė Formula 4 Lirim Zendeli tani synon klasėn mbretėrore tė kėtij sporti garues.

Shtėpia nėn njė kulm nė Nordring, ku ai jeton sė bashku me tė vėllain Ilirin (20), nuk lėshon asnjė dhunti nga kjo botė. Dhe, Lirimi ėshtė gjithnjė e mė pranė ėndrrės sė tij tė madhe qė tė inkuadrohet nė sportin e Formula 1.

Modest, i zgjaur dhe i vetėdijshėm, ai ka biseduar me gazetarėt e „ĖAZ“-it gjerman. I biri i prindėrve shqiptarė, tė cilėt nė vitin 1987 emigruan nga Maqedonia, duke u vendosur nė Bochum pėr tė kėrkuar fatin. Babai Jauni udhėheq njė firmė pėr ndėrtime me punime tė thata. Lirimi, i cili nė vitin 2017 e pėrfundoi maturėn nė shkollėn „Heinrich-von-Kleist“ (nota mesatare 2,8, pėrkundėr 600 mungesave), ka kryer trajnimin nė firmėn e babait si nėpunės zyre, njė profesion i sigurt dhe i kėrkuar, por pėr te i dorės sė dytė. Pasi gara sportive me vetura i tėrheqin edhe babain edhe tė birin njėsoj.

Fillimisht, Lirimi i imitoi kampionėt e botės Michael Schumacher dhe Sebastian Vettel, njofton Shtegu.com. Nė moshėn dhjetėvjeēare, Lirimi e bėri qarkun e parė nė pistėn e Essenit, me ē`rast fitoi bindshėm nė konkurrencėn me mė tė vjetrit. Pėr tė gjithė u bė e qartė: Djaloshi ri ishte i talentuar. „Por, pėr dallim nga sportet tjera, nė garat sportive duhet edhe pak tė holla mė shumė“, ėshtė i bindur Lirimi.

Nė vitin 2016, Lirimi e realizoi sezonin e tij tė parė nė Formula 4. Nė vitin e fundit, ai u bė mė i miri i Gjermanisė nė seri, pas tre fitoreve, duke fituar shpėrblimin me renome „Post Speed Academy Aėard“ nė dhjetor tė vitit tė kaluar. „Nė moshėn time ėshtė e pamundur tė arrihet diēka mė tepėr“, ka pohuar Lirimi, njofton Shtegu.com. Jo vetėm pėr 65 mijė eurot e shpėrblimit, por edhe si fillim i njė karriere tė ndritshme ndėrkombėtare.

Nė horizont, pas pushimit dimėror do tė jetė pjesėmarrja me Formula 4 nė garat „Charouz Racing System“. „Kjo ėshtė fabrika e talenteve tė Ferrarit“, vazhdon mė tej djaloshi shqiptar. Pas pak ditėsh, ai do tė fillojė vozitjen testuese nė Abu Dhabi, ndėrsa nė muajin prill fillon sezoni i garave. „Ky do tė jetė hapi im i ardhshėm“, ėshtė i mendimit Lirimi i cili ka njė BMĖ privat dhe po qė se i premton koha merret me ushtrime tė fitnesit.

Pėr fat tė keq, ai nuk ka kohė pėr mikeshė. „Unė jam singėll“, pohon Lirimi. Kohėn e lirė e kalon me shokė dhe me familljen nė Nordring. Idhulli i tij nuk ėshtė ndonjė ikonė gjermane e Formula 1, por britanezi Leėis Hamilton: „Ai ėshtė mė i miri dhe i tejkalon tė gjitha vėshtirėsitė“, pėrfundon Lirimi. /albeu.com/
Shtuar më 28/02/2018, ora 17:14
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0
 
SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit

SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit