Nuk zhvillohet asnjė garė nga 1993, Formula 1 mund tė rikthehet nė Afrikė
Formula 1 synon tė rikthehet nė Afrikė, aty ku prej vitit 1993 nuk zhvillohet asnjė garė nė kėtė sport.

Ai qė po kėmbėngul pėr zhvillimin e njė gare nė Afrikė ėshtė Warren Scheckter, nipi i Jody Scheckter, kampion bote me Ferrarin nė vitin 1979.

Ai konfirmon se ka nisur kontaktet me Liberty Media dhe shpreson tė rikthejė Formula 1 nė Afrikė, duke futur nė kalendar njė garė nė Botėrorin e vitit 2023.

"Objektivi ynė ėshtė viti 2022, por pėr shkak tė pandemisė vėshtirė se mund ta organizojmė njė garė nė atė datė. Ndaj, mendoj se viti 2023 ėshtė koha mė e pėrshtatshme pėr tė organizuar njė garėFormula 1 nė Afrikė. Do tė ishte diēka e jashtėzakonshme pėr kėtė kontinent", tha Warren Scheckter.

Mendohet se pista ku mund tė zhvillohet gara ėshtė ajo e Kyalami, nė Afrikėn e Jugut.

Kjo pistė ka nevojė pėr pak modifikime pėr tė qenė gati pėr njė garėFormula 1, pasi ėshtė rinovuar pėr herė tė fundit nė vitin 2015.
Shtuar më 22/02/2021, ora 15:01
Të fundit nga kjo kategori
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0