Lewis Hamilton zgjidhet nga BBC si Personaliteti Sportiv i Vitit 2020
Kampioni i botės nė Formula 1, Lewis Hamilton ėshtė zgjedhur BBC Personaliteti Sportiv i Vitit 2020.

Lewis Hamilton ėshtė njė nga garuesit mė tė mirė tė tė gjitha kohėrave tė F1, ai barazoi rekordin e Michael Schumacher tė shtatė titujve botėrorė me fitimin e kampionatin e tij tė katėrt radhazi nė 2020.

Pėrpos kėtij ēmimi, britaniku pritet tė nderohet edhe nga Mbretėresha Elizabetė, pėr arritjet e tij nė sport, nė ceremoninė e fundvitit.

35-vjeēari, nga Stevenage, gjithashtu tejkaloi gjithsej 91 fitoret nė Grand Prix tė Schumacher.

Nė njė votim publik, kapiteni i Liverpool Jordan Henderson pėrfundoi i dyti ndėrsa Hollie Doyle ishte i treti.

Edhe boksieri Tyson Fury, ishte nė rrethin e ngushtė tė kandidatėve pėr ēmimin, ndėrsa sulmuesi i Manchester United, Marcus Rashford, fitoi ēmim tė veēantė lidhur me fushatėn e tij pėr sigurimin e ushqimit pėr fėmijėt nė nėvojė.

"Unė dua tė them urime pėr tė gjithė tė nominuarit e mrekullueshėm", tha ai.

"Unė jam shumė krenar pėr ato qė kam arritur dhe dua tė them faleminderit tė gjithėve qė kanė votuar pėr mua", tha britaniku.

"Nuk e prisja kėtė duke ditur se ka kaq shumė pretendentė tė mėdhenj", tha 35 vjeēari.

"Unė dua t’ju them Gėzuar Krishtlindjet tė gjithėve, ka qenė njė vit kaq i pazakontė dhe dua tė pėrmend tė gjithė punėtorėt e vijės sė frontit qė pėrballen me COVID-19 dhe tė gjithė fėmijėt nė botė, unė dua qė ju tė pėrpiqeni dhe tė qėndroni pozitivė gjatė kėsaj kohe tė vėshtirė, unė jam duke ju dėrguar tė gjithėve pozitivitet. Faleminderit nga zemra ime", pėrfundoi Lewis Hamilton.
Shtuar më 21/12/2020, ora 08:19
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0