Lewis Hamilton kėrkon mbylljen e karrierės tek Mercedes
Kampioni nė fuqi i botės nė Formula 1, Lewis Hamilton pėrjashton njė kalim tė mundshėm te Ferrari. Dikur piloti britanik pati shprehur dėshirėn pėr tė ngarė makinėn legjendare tė skuadrės nga Maranello, por mesa duket 32-vjecari nga Stevenage ka ndryshuar mendim.

4 herė kampioni i botėrorit tė Formula 1 kėrkon ta mbyllė karrierėn me ekipin Mercedes dhe kėtė e konfirmon vetė Lewis Hamilton, kontrata e tė cilit me skuadrėn gjermane Mercedes AMG Petronas Motorsport, pėrfundon nė fund tė vitit 2018.

I intervistuar nga e pėrditshmja gjermane Stuttgarter Zeitung Hamilton deklaroi se nuk arrin dot as tė imagjinojė njė kalim tė mundshėm nė radhėt e Ferrari-t, madje piloti anglez shkon akoma mė tej, duke shprehur bindjen se nuk ka pėr tė ndryshuar mendim.

Pra mesa kuptohet qėllimi i tij ėshtė qė nė pėrfundim tė kontratės aktuale tė rinovojė pėrsėri me skuadrėn gjermane, qė bazėn nė fakt e ka nė Mbretėrinė e Bashkuar, nė Brackley, Northamptonshire. Njė deklaratė e tillė vjen jo shumė larg nė kohė rrėfimit tė vetė pilotit britanik, se nuk do tė garojė edhe pėr shumė kohė. Hamilton shpjegoi se ėshtė i lidhur me ekipin Mercedes prej 13 vjetėsh, pra shumė mė tepėr krahasuar me kohėn e pilotėve tė tjerė nė skuadrat respektive.

Piloti nga Hertfordshire shtoi se ėshtė krenar qė punon nė njė skuadėr tė tillė dhe shpreson qė ta mbyllė karrierėn e tij pikėrisht me kėtė ekip. Natyrisht pėr shkak tė eksperiencės, Lewis Hamilton rrėfeu se sa mė i lartė tė jetė presioni, aq mė kritike bėhet situata nė kėtė sport, gjė tė cilėn piloti anglez gjithsesi e konsideron si diēka shumė tė mirė pėr veten.

Nė fund, fituesi i 3 prej 4 botėrorėve tė fundit tė Formulės 1 pranoi gjithashtu se skuadra Mercedes ėshtė nė njė formė tė shkėlqyer dhe nuk ka nevojė pėr asnjė ndryshim. Mė shumė sesa mesazh besnikėrie, deklarata mė e fundit e pilotit britanik qė nė janar do tė festojė 33-vjetorin duket se ėshtė njė sinjal i qartė pėr qėllimet e 4 herė kampionit tė botės, sidomos pas parashikimeve tė shumta qė vijnė nga tabloidet nė Mbretėrinė e Bashkuar pėr njė barazim tė rekordit tė pilotit legjendar Michael Schumacher brenda vitit 2020 me shtatė tituj.

Gjithsesi, ideja ėshtė e qartė dhe duke pasur parasysh dominimin absolut tė ekipit Mercedes, drejtuesit e rinj tė Formulės 1 po pėrpiqen tė ndryshojnė diēka nė favor tė faktorit njerėzor, krahasuar me epėrsinė motorike, gjė tė cilėn e ka shprehur mė sė miri edhe njė pilot tepėr i talentuar si australiani Daniel Ricciardo, qė vetėm pak ditė mė parė theksoi pėr Daily Express se Hamilton ndoshta nuk do tė kishte asnjė titull, nėse nuk do tė garonte pėr skuadrėn Mercedes, por pėr njė ekip tjetėr, tė nivelit mesatar. /albeu.com/
Shtuar më 05/12/2017, ora 10:35
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0
 
Te afermit e viktimave te genocidit serb ne Srebrenica duke pritur rivarrosjen e tyre pasi kane identifikuar eshtrat

Te afermit e viktimave te genocidit serb ne Srebrenica duke pritur rivarrosjen e tyre pasi kane identifikuar eshtrat