Hamilton, mes legjendave tė Formula 1
Piloti britanik gjatė vitit 2019 e siguroi titullin e gjashtė tė kampionit botėror, synon rekordin e Schumacherit

Lewis Hamilton nuk njeh limite nė Formula 1. 2019-shi ka qenė viti i pilotit britanik.

Ngasėsi i Mercedesit gjatė vitit qė e lamė pas ėshtė shpallur kampion i botės nė Formula 1. 34 vjeēari me kėtė rast e siguroi titullin e gjashtė nė karrierė.

Ai e siguroi titullin nė garėn e Austinit nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku i mjaftoi vendi i dytė nė muajin nėntor, prapa shokut tė tij tė skuadrės, Valtteri Bottas.

Hamilton u ndie i lumtur pėr suksesin e radhės, duke e e konsideruar kėtė si njėrin prej sezoneve mė tė vėshtira pėr t’u fituar.

“Pėr mua, ky ishte definitivisht sezoni mė i mirė nė karrierė. E kam shijuar bashkėpunimin me kėtė ekip tė jashtėzakonshėm. Ky vit ishte fantastik. Ėshtė titulli i gjashtė, ėshtė diēka e mrekullueshme. Jam mjaft i lumtur me paraqitjet e mia kėtė sezon. Bėmė gara tė mėdha”, ka thėnė piloti britanik.

Ai beson se mund tė fitojė tituj tė tjerė nė kėtė sport me plot adrenalinė.

Tash Hamilton ėshtė vetėm njė titull larg legjendės sė Formula 1, Michael Schumacher, i cili numėron 7 tituj kampioni botėror.

Megjithatė, Leėis thotė se nuk mendon pėr rekorde, por pėr suksese tė njėpasnjėshme nė karrierėn e tij tė lavdishme.

Qė kur iu bashkua Mercedesit nė vitin 2013, Hamilton nuk e ka fituar titullin vetėm dy herė.

Ndėrkohė, skuteria gjermane e ka bėrė historinė duke dhuruar kampionė nė kėtė sport pėr herė tė gjashtė radhazi.

Hamilton i fitoi mė shumė se gjysmėn e 21 garave nė vitin 2019, respektivisht 11 gara, pėrfshirė kėtu triumfet numėr 7 nė Montreal dhe Hungari.

Me 413 pikė nė renditjen e garuesve, ai u bė piloti qė regjistron mė sė shumti pikė brenda njė sezoni nė histori tė Formula 1.

Nė karrierė, Hamilton i ka 88 “pole-position” dhe 84 gara tė fituara.

Nė vendin e dytė pėrfundoi shoku i skuadrės sė tij, Valtteri Bottas, kurse i treti ishte garuesi i Red Bullit, Max Verstappen.
Shtuar më 01/01/2020, ora 08:56
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0