Gara pėr ēmimin e Imola, F1 rikthehet nė pistėn ku humbi jetėn legjendari Senna
Garuesit e Formula 1 tė dielėn do tė garojnė pėr Ēmimin e Madh tė Imola.

Pas 14 vitesh, Formula 1 rikthehet nė pistėn e Imola, vendin kur 26 vjet mė parė humbi jetėn legjendari Ayrton Senna. Ayrton Senna konsiderohet si njė nga garuesit mė tė mirė dhe mė me ndikim nė Formula 1.

Gjatė karrierės sė tij nė F1, braziliani kishte fituar tri kampionate dhe miliona zemra nė tė gjithė botėn, shkruan lajmi.net.26 vjet mė parė, legjenda e Formula 1 pėsoi njė aksident tė tmerrshėm nė garėn e Imola.

Senna humbi kontrollin e makinės dhe u largua nga pista nė shpejtėsi prej 185 km/h, duke u pėrplasur nė pengesėn e betonit, ku edhe humbi jetėn braziliani.

Nė kualifikimet e mbajtura nė ditėn e shtunė, ėshtė Valtteri Bottas i skuadrės Mercedes qė siguroi ‘Pole Position’. Piloti finlandez ishte mė i shpejti nė kualifikuese, duke i dhėnė njė tjetėr sukses skuadrės sė Mercedes.Nė pozitėn e dytė do tė jetė kampioni nė fuqi, britaniku Lewis Hamilton. Max Verstappen nga skuadra e Red Bull vjen nga pozita e tretė, nė njė garė qė pritet tė jetė spektakolare.

Mė poshtė mund ta shihni klasifikimin e plotė pas kualifikueseve tė sotme.
Shtuar më 01/11/2020, ora 09:50
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0