Falimenton skuadra e Formula 1
Skuadra e Force India, qė merr pjesė nė garat e Formula 1, ndodhet prej kohėsh nė vėshtirėsi tė mėdha financiare, por vetėm kėtė fundjavė Gjykata e Lartė e Londrės vendosi tė aplikojė administrimin e kontrolluar.

Skuadra e Vixhai Malia me seli nė Silverston, u vendos nėn kontrollin e grupit tė konsulencės FRP, pėr shkak tė borxheve tė akumuluara dhe tani po kėrkon blerės seriozė qė tė mund tė vazhdojė aventurėn nė garat emocionuese.

Skuadra indiane ka 180 milionė Euro borxhe kundrejt grupit tė telefonisė Orange India Holdings.

Mes kreditorėve kryesorė tė jashtėm, rezulton edhe Mercedes me 15 milionė Euro, faturė e akumuluar pėr shkak tė furnizimit me Power Unit pėr kampionatin aktual, si dhe pagesėn e pilotit Sergio Perez.

Por mė shumė sesa kostot e garave, problemet e Force India lidhen me ēėshtjet ligjore tė pronarit tė saj Vixhai Malia.

Ky i fundit akuzohet pėr mashtrim nė shuma tė mėdha nė Indi dhe lufton prej kohėsh nė Britaninė e Madhe, kundėr ekstradimit nė vendin e tij tė origjinės.
Shtuar më 29/07/2018, ora 15:49
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0
 
SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit

SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit