Shkak koronavirusi, Formula 1 ul buxhetin nė mėnyrė drastike
Formula 1 ka pranuar tė zvogėlojė kapitalin e buxhetit">buxhetit me 30 milion $, nga shuma fillestare prej 175 milion $, ka zbuluar drejtori i motorsportit, Ross Brawn.

Kjo ulje e buxhetit">buxhetit, i cili do tė hyjė nė fuqi vitin e ardhshėm, pėrjashton disa kosto tė mėdha, siē janė pagat e shoferėve.

Ulja vjen pėr tė ndihmuar skuadrat qė tė luftojnė vėshtirėsitė ekonomike qė kanė pasur nga ndėrpreja e sezonit, ku 10 garat e para mund tė vazhdojnė tė shtyhen ose tė anulohen.

F1, FIA dhe drejtorėt e ekipit mbajtėn njė telekonferencė, nė tė cilėn u diskutuan ndryshimet nė strukturėn financiare tė sportit.

“Ne e filluam me 175 milion $ dhe ishte njė betejė e gjatė pėr ta arritur kėtė vlerė, por me krizėn aktuale, ne do tė fillojmė tani me 145 milion $”, i tha Brawn pėr Sky-in, duke shtuar se niveli mund tė bjerė mė tej gjatė viteve tė ardhshme.

Ferrari kishte paralajmėruar se do tė konsideronte garimin nė seri tė tjera, nėse buxheti i F1 do tė zvogėlohej nė mė pak se 145 milion $. Ndėrsa ekipet e tjera si McLaren, kishin argumentuar qė buxhetizvogėlohej nė njė minimum prej 100 milion $.

Braėn premtoi se skuadrat mė tė vogla tė F1, do tė pėrfitojnė nga njė fond “shumė mė i drejtė i ēmimeve nė marrėveshjen e re”.
Shtuar më 05/05/2020, ora 15:48
Të fundit nga kjo kategori
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0