Nga viti i ardhshėm, Formula 1 do tė ketė reduktim tė buxhetit
FIA ka aprovuar reduktimin e buxhetit dhe rregullatorėt e aerodinamikes pėr sezonin 2021 tė Formula 1.

Reduktimi i buxhetit ishte rene dakord nga skuadrat dhe drejtuesit e sportit por pas votimit te ditės se mėrkure, buxheti pėr $175 milion ne vit siē ishte diskutuar me pare, ėshtė vendosur pėr $145 milion ne vit pėr tu ulur me shume ne vitet ne vijim. Ky vendim erdhi pas dėmtimeve ekonomike qe solli situata e pandemisė pėr skuadrat.

Vendimi tjeter i madh ishte rregullatori i aerodinamikes.

Skuadrat qe perfundojne me poshte ne renditje do te lejohen te kene me shume kohe ne tunelet e eres per te zhvilluar me shume makinen per vitin e ardhshem. Kjo behet per te lejuar skuadrat qe te jene me afer njera tjetres dhe per te ndaluar skuadrat e medha te kene avantazhin kunder skuadrave me me pak resurse.

Gjithashtu FIA aprovoi nje limit ne “doėnforce” per makinat e 2021, ku pjese kyc te makines si shasia dhe suspensioni do te qendrojne te paprekura nga 2020 ne 2021.

Ndryshime te tjera:

Nje numer i komponenteve te makines si shasia dhe kutia e marsheve do te kene nje "ngrirje" midis 2020 dhe 2021.

Sezonin tjeter, do te kete nje limitim ne numrin e perditesimeve qe mund ti behen motorreve.

Ne 202, pesha minimale e makines rritet me 3kg duke shkuar 749kg ne total.
Shtuar më 28/05/2020, ora 08:49
Të fundit nga kjo kategori
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0