Ja si mund tė shpallet kampion Alonso
Mundėsitė qė Fernando Alonso tė shpallet kampion bote nė Formula 1 janė 25 %, megjithatė spanjolli vazhdon tė besojė. Verdikti final jepet nė garėn e fundit tė Interlagos nė Brazil dhe Alonso ėshtė 13 pikė nė disavantazh nga piloti i Red Bull Racing, Sebastian Vettel.

Misioni ėshtė i vėshtirė, por jo i pamundur. Nė fakt, fati i titullit kampion nuk ėshtė nė duart e Nandos, sepse para sė gjithash duhet tė ngjitet nė podium, kurse rivali i tij tė shkojė pikiatė. Mirėpo gjermanit, kampionit tė dyfishtė nė fuqi, do t’i mjaftonte njė vend i katėrt nė Ēmimin e Madh tė Brazilit pėr tu shpallur pėr tė tretėn herė rradhazi kampion i Formula 1, pavarėsisht nga rezultati i Alonsos.

Por ja si mund tė shpallet kampion Alonso: Tė fitojė dhe Vettel ta mbyllė i pesti ose mė poshtė; tė renditet i dyti dhe Vettel ta mbyllė i teti ose mė poshtė; tė renditet i treti dhe Fetel ta mbyllė i 10-ti ose mė poshtė.

Pėrtej kuotimit, te Ferrari ndihen entuziastė. Dhe ai qė mban gjallė shpresat ėshtė Stefano Domenicali. Pas atij podiumi jo tė pritshėm tė marrė nė garėn e Teksas nė SHBA, te "Kokėkuqja" vazhdojnė tė ėndėrrojnė.

"Tani ne do tė shkojmė nė Brazil, duke e ditur qė ēdo gjė ėshtė ende e mundur. Ndryshe nga dy vite mė parė nė Abu Dhabi, nė Brazil shkojmė nė njė situatė krejt tjetėr. Ne do tė pėrpiqemi tė ndalojmė Red Bulli pėr tė bėrė ‘bis’ brenda njė jave nė Interlagos", u shpreh drejtuesi i Ferrarit. /albeu.com/
Shtuar më 20/11/2012, ora 10:56
Të fundit nga kjo kategori
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0