Ish-kampioni i botės, rikthehet nė Formula 1
I larguar qė nė fund tė vitit 2018 pėr tė garuar nė IndyCar Series, por ndonėse nė moshėn 39-vjeēare, Fernando Alonso ėshtė i bindur pėr njė tjetėr rikthim nė Formulėn 1, duke filluar nga sezoni i ardhshėm.

Kjo sepse sipas prestigjiozes “BBC”, piloti spanjoll ka arritur marrėveshjen me skuadrėn franceze Renault, qė tė garojė aty duke nisur nga sezoni i vitit 2021, pėr tė formuar dyshen sė bashku me Esteban Ocon.

Te Renault piloti spanjoll pritet tė marrė vendin e australianit Daniel Ricciardo, i cili pas dy sezonesh nė skuadrėn franceze, nuk duket aspak i lumtur dhe do tė largohet nė dhjetor pėr t’iu bashkuar skuadrės McLaren.

Fernando Alonso ka qenė pjesė e Renault edhe nė periudhėn 2002-2006, ku ka kaluar kohė tė arta, duke fituar edhe dy tituj kampionė nė Formula 1, konkretisht nė vitet 2005 dhe 2006, ndėrsa tani do tė provojė tė pėrsėrisė suksesin.

Pėrveē Renault, nė Formula 1 Alonso ka qenė pjesė edhe e McLaren e Ferrari, ndėrsa kėtė verė do tė garojė me McLaren nė Indianapolis 500, ku do tė synojė titullin kampion para se tė rikthehet nė drejtojė njėvendėshen nė sportin mė popullor tė shpejtėsisė.
Shtuar më 08/07/2020, ora 11:46
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0