Hamilton "djeg" Rosberg, Ferrari katastrofė (FOTO LAJM)

Lewis Hamilton triumfon pėr tė dytin vit radhazi nė Ēmimin e Madh tė Italisė. Britaniku i Mercedes arriti tė regjistrojė fitoren e 6 sezonale falė dhe 2 gabimeve tė Nico Rosberg, i cili nuk arriti tė shfrytėzojė nisjen e gabuar tė Hamilton.

Momenti kritik i kėsaj gare pėr pilotin e Mercedes ishte ai kur shoku i skuadrės gabon nė kthesėn e parė duke i dhuruar kryesimin e garės. Ndėrsa piloti tjetėr i Mercedes, Nico Rosberg edhe pse doli dy herė nga pista arriti tė zėrė vendin e dytė.

Cmimi i Madh i Italisė ka rikthyer edhe brazilianin Massa nė podium, i cili bėri njė paraqitje mjaft tė mirė duke zėnė vendin e tretė.

Ka rezultuar njė katastrofė pėr Ferrarin gara nė Monza. Fernando Alonso u tėrhoq nga gara pėr shkak tė njė problemi, ndėrsa ferraristi tjetėr Kimi Raikonen e mbylli nė vendin e 9 falė penalizimit tė Magnussen.

Pas kėsaj gare Hamilton ka shkuar 216 pikė, ndėrsa Nico Rosberg vazhdon tė kryesojė renditjen e pėrgjithshme tė pilotėve me 238 pikė. Ndėrsa renditja pėr konstruktorė udhėhiqet me njė diferencė prej 182 pikėsh nga Mercedes, tė cilėt deri tani kanė arritur tė grumbullojnė plot 454 pikė. Nė vendin e dytė ėshtė Red Bull me 272.

Gara e radhės ėshtė Ēmimi i Madh i Singaporit nė datėn 21 Shtator. /albeu.com/
Shtuar më 07/09/2014, ora 17:01
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0
 
Studentet e universiteteve shqiptare protestojne para Ministrise se Arsimit

Studentet e universiteteve shqiptare protestojne para Ministrise se Arsimit