Vettel fitues i Ēmimit tė Madh tė Gjermanisė
Sebastian Vettel
Sebastian Vettel i Red Bull ėshtė fituesi i garės pėr ēmimin e madh tė Gjermanisė.

Pas Vettelit i cili ėshtė tri herė kampioni i botės nė Formula 1, i dyti u rėndit Kimi Raikkonen i Lotus i ndjekur nga Ryan Grosjean nga po e njėjta skuderi (Lotus) dhe Fernando Alonso i Ferrarit, i cili u radhit vetėm nė pozitėn e katėrt.

Lewis Hamilton i cili startoi nga pole pozicioni, e humbi atė shumė shpejt pas njė starti shumė tė dobėt, pėr t’ia mundėsuar Mark Webberit qė gjatė garės tė jetė nė vendin e parė, kurse prapa tij vazhdimisht qėndronin pilotėt e Lotusit, Grosjean dhe Raikkonen.

Sidoqoftė, Webber u largua gjatė garės kur gjatė pit stopit tė parė iu largua goma, incident qė bėri qė ai tė pėrfundojė nė vendin e shtatė ndėrsa Hamilton i pesti pas Alonsos.

Pas garės sė shtegut tė Nurburg ringut Sebastian Vettel gjendet nė vendin e parė nė gjysmėn e sezonit me 157 pikė, i ndjekur nga Fernando Alonso qė ka 123 pikė pas garės sė Gjermanisė. Nė vendin e tretė me 116 pikė gjendet Raikkonen ndėrsa i katėrti ėshtė Lewis Hamilton me 97 pikė. /albeu.com/
Shtuar më 07/07/2013, ora 17:10
Të fundit nga kjo kategori
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0