Vajza e ish- presidentit paguan 1 miliar euro nė kėmbim tė lirisė
Vajza e ish-presidentit tė Uzbekistanit, Islam Karimov, pėr njė periudhė i shumė pushtetshėm pėrpara se tė humbiste privilegjet dhe tė burgosej nė mars, pohon se i ka paguar mbi njė miliard euro shtetit pėr lirimin e saj nga burgu.

Gulnara Karimova, 46 vjeēe, vajza e madhe e presidentit, i cili vdiq nė 2016 pas mė shumė se njė ēerek shekulli nė pushtet, u dėnua nė 2017 me 10 vite burg pėr mashtrim me tatimet, pėrvetėsim dhe fshehje tė parave nė prerje tė huaja qė arrijnė shuma marramendėse.

Vitin e kaluar, dėnimi pėr tė u dha pėr pesė vite arrest shtėpiak, por Karimova u dėrgua nė mars nė burg pėr tė vuajtur pjesėn tjetėr tė dėnimit, pas mosrespektimit tė arrestit shtėpiak dhe refuzimit pėr t’i paguar dėmshpėrblim shtetit.

Nė njė mesazh tė publikuar nė Instagram tė dielėn, Gulnara Karimova i kėrkoi falje popullit tė kėtij vendi tė Azisė Qendrore./ATA/

Shtuar më 24/06/2019, ora 17:14
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0
 
SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit

SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit