Tė ardhurat dhe sponsorėt, Ferrari kryeson dhe mbetet nė krye
Skuderia italiane nga Maranello, Ferrari vlen mė shumė sesa Mercedesi dhe Red Bull sė bashku. Ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi tė “Business Camp Sport Consulting”, njė agjenci marketingu spanjolle e specializuar nė sportet e automobilizmit dhe motorėve.

Ēdo vit, nė fund tė sezonit, kjo shoqėri pasqyron vlerėsimin e skuderia nė Formula 1, duke treguar edhe arsyet pėrkatėse.

Sipas njė analize, skuderia e Ferrarit vlen 1.33 miliardė euro, apo 91% mė shumė sesa Mercedesi, me 695 milionė euro, thuajse dyfishi i McLarenit, me 640 mln euro, dhe Red Bullit, me 620 mln euro, dhe trefishi i Williamsit, me 405 mln euro, raporton TCH.

Edhe mė pak vlejnė ekipet e tjera. Force India dhe Renault, pėr shembull, sapo i kanė kaluar 200 milionė eurot, respektivisht me 215 dhe 212 mln euro secila.

Toro Rosso ėshtė nė kufijtė e 180 mln eurove, dhe fundi ndahet mes Sauberit dhe Haasit, me 110 dhe 108 mln euro secila.

Kėto vlera dalin nga njė algoritėm qė merr nė konsideratė aspekte tė ndryshme, siē shpjegon Pablo Carames Rey, shefi ekzekutiv i shoqėrisė.

“Pėr tė vlerėsuar njė skuderi pėrdorim vlerėn historike tė saj, tė ardhurat qė disponon, sponsorėt dhe incidencėn e tė ardhurave, fitimet ose humbjet e vitit”.

Vetėm 3 vite mė parė, Mercedesi ishte i katėrti nė kėtė klasifikim me 516 mln euro, duke pasur pėrpara jo vetėm Red Bullin dhe Ferrarin, por edhe McLarenin, vlera e tė cilit ka qenė nė pikiatė.

Nė fakt, edhe skuderia nga Maranello ka pėsuar rėnie nga viti 2014, kur kishte njė vlerė prej 1.521 mld eurosh. Nė vitin 2015 zbriti me 69 mln euro, ndėrsa nė 2016-n me 127 mln euro. Vetėm vitin e fundit ka nisur ngjitja, edhe pse disi e lehtė me vetėm 5 mln euro. /albeu.com/
Shtuar më 19/01/2018, ora 16:45
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0
 
Studentet e universiteteve shqiptare protestojne para Ministrise se Arsimit

Studentet e universiteteve shqiptare protestojne para Ministrise se Arsimit