Simboli mė i bukur i shqiptarėve! Historia e shqiponjės me dy koka
Shqiponja me dy koka konsiderohet nga shumė studiues si njė ndėr simbolet mė tė lashtė tė botės.

Ka simbolizuar gjithmonė pushtetin. Nuk ka asnjė emblemė dhe asnjė kuptim heraldik qė mund tė pėrafrohet me tė dhe tė jetė i mbushur me njė antikitet tė tillė.

Njė histori e shkurtėr

Nė tempullin e vjetėr summer, nė qytetin Eshnunna (Tell Asmar), shfaqet simboli i njė shqiponjė me dy koka.

Shqiponja me dy koka ishte simboli i zotėve dhe prezantonte pushtetin dhe absoluten. Ky simbol shfaqet nė monumentet e perandorisė sė parė Hittite dhe i atribuohej perėndisė Nergal.

Gjithashtu, ai ishte njė nga simbolet mė tė fuqishme tė kulturės fenikase.

Shqiponja me dy koka ėshtė simbol qė tregon pėrgjithėsisht njė kėrkesė pėr trashėgimi kulturore nga Perandoria Romake. Ajo ėshtė pėrdorur nga Perandoria Bizantine dhe Perandoria e Shenjtė Romake si nė pjesėn Lindore ashtu dhe atė Perėndimore.

Nė Perėndim nuk u pėrdor mė zyrtarisht me shpėrbėrjen e Austro-Hungarisė, ndėrsa nė Lindje vazhdon tė pėrdoret nė stemėn e Rusisė, Serbisė, Malit tė Zi dhe Shqipėrisė, tė gjitha kėto qė kishin lidhje me perandorinė bizantine.

Ajo ėshtė pėrdorur edhe nė flamurin e Kishės Ortodokse Greke. Nė stemėn bizantine, kokat pėrfaqėsojnė Perandorin qė ka autoritetin mbi ēėshtjet laike dhe fetare.

Gjithashtu nėnkuptojnė dominimin e perandorėve bizantinė nė Lindje e Perėndim. Ndėrsa nė Perandorinė Romake tė Shenjtė atao pėrfaqėsojnė kishėn dhe shtetin

Origjina

Shqiponja me dy koka ėshtė pėrdorur gjatė periudhės sė dinastisė Paleologu, si simbol i perandorit dhe anėtarėve tė rangut tė lartė tė familjeve perandorake.

Shqiponja me dy koka mund tė gjendet nė mbetjet arkeologjike tė qytetėrimit Hittite, qė daton nga njė periudhė qė shkon nga shekulli 20 deri nė shekullin e 7 para Krishtit.

Gandaberunda ėshtė njė tjetėr shembull i njė zogu mitologjik me dy koka, e cila ėshtė nė pėrdorim nė Indi.

Shqiponja me dy koka u pa gjithnjė e mė pak gjatė periudhės sė fundit tė Hittite (nga shekulli 9 deri nė shekullin e 7 para Krishtit) dhe tėrėsisht u zhduk pas kapitullimit tė perandorisė.

Nė Shqipėri, shqiponja me dy koka u prezantua pėr herė tė parė nga familja Kastrioti. Ky simbol ėshtė pėrdorur nga Skėnderbeu si stemėn e Lidhjes sė Lezhės, lėvizjes sė rezistencės shqiptare kundėr Perandorisė Osmane nė shekullin e 15.

Flamuri pėrbėhej nga njė sfond i kuq me njė shqiponjė tė zezė nė mes. Nė vitin 1912, Ismail Qemali, ngriti njė version tė ngjashėm tė atij flamuri nė Vlorė. Flamuri ka kaluar nėpėr shumė alternacione deri nė 1992 kur u prezantua flamuri aktual i Shqipėrisė. /albeu.com/

Shtuar më 29/11/2017, ora 10:33
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0
 
Te afermit e viktimave te genocidit serb ne Srebrenica duke pritur rivarrosjen e tyre pasi kane identifikuar eshtrat

Te afermit e viktimave te genocidit serb ne Srebrenica duke pritur rivarrosjen e tyre pasi kane identifikuar eshtrat