Hamilton zyrtarisht legjendė, shpallet kampion bote pėr tė shtatėn herė
Lewis Hamilton shpallet kampion bote pėr tė shtatėn herė nė Formula 1, duke e shkruar emrin e tij me emra tė artė nė kėtė sport. Britaniku ka barazuar legjendėn Michael Schumacher pėr numrin e titujve dhe do tė ketė mundėsinė tė vendosė rekordin e ri sezonin e ardhshėm.

Hamilton doli i pari nė Ēmimin e Madh tė Turqisė, duke lėnė pas Perez dhe Vettel, qė u renditėn nė podium, pasuar nga piloti tjetėr i Ferrari, Leclerc.

Piloti i Mercedes vijon tė jetė dominues nė Formula 1, teksa nė shtatė sezonet e fundit ėshtė shpallur gjashtė herė kampion bote. Nga viti 2014, vetėm nė vitin 2016 britaniku nuk ia doli tė merrte kurorėn
Shtuar më 15/11/2020, ora 13:38
Të fundit nga kjo kategori
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0