Hamilton fiton nė Silverstone, Raikkonen tremb Ferrarin (FOTO LAJM)

Lewis Hamilton fiton Ēmimin e Madh tė Britanisė. Britaniku i Mercedes kryen njė garė nė ngjitje, duke ditur se u nis nga vendi i 6 pėr tė kapur majėn. Edhe pse gara u ndėrpre pėr shumė kohė, pas atij aksidenti tė frikshėm tė Kimi Raikkonen, me Ferrari, i cili pasi humbi kontrollin e njėvėndėshes sė tij pėrfshiu nė incident edhe dy pilotė tė tjerė, Massa dhe Chilton, pas rinisjes (njė xhiro me Safety Car nė pistė), piloti britanik pati njė start fantastik, duke iu afruar gradualisht shokut tė tij tė skuadrės, Rosberg, i cili mbajti kreun e garės deri nė xhiron e 29.

Hamilton pėrfiton nga problemet nė marshet e Rosberg nė kėtė moment dhe merr kryesimin, qė nuk do ta diskutonte deri nė fund tė garės.

Bottas ngjitet pėr herė tė parė nė vendin e dytė, duke konfirmuar se Williams ėshtė nė njė moment tė mirė. Tregon ritėm tė shpejtė nė fillim tė garės dhe i shkėputet pilotėve tė tjerė. Australiani Ricciardo ngjitet nė vendin e fundit nė pod, atė tė tretin. Vazhdon tė performojė mė mirė se shoku i tij i skuadrės, 4 herė kampioni i botės, Vettel.

Button nė vendin e 4 jep shenjat e para se McLaren po ringjallet. Dyshja Vettel - Alonso dhuron spektakėl pėrgjatė pjesės sė fundit tė garės, nė luftė pėr tė marrė vendin e 5. Nė fund, gjermani i Red Bull del fitimtar.

Renditja e 10 pilotėve tė parė ėshtė: Hamilton, Bottas, Ricciardo, Button, Vettel, Alonso, Magnussen, Hulkenberg, Kvyat, Vergne. /albeu.com/
Shtuar më 06/07/2014, ora 16:49
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0
 
SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit

SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit