GP Monza: Pole pėr Hamilton, Alonso i shtati
Lewis Hamilton merr “pole-position”-in e radhės nė Ēmimin e Madh tė Monzas nė Itali, me njė kohė dominuese ndaj tė tjerėve, 1’24’’109. Britaniku i Mercedesit, i cili siguron pėr herė tė katėrt nė kėtė sezon nisjen nga vendi i parė dhe tė 36-tin nė karrierė, ka lėnė pas shokun e tij tė skuadrės, Nico Rosberg, me 1’23’’383.

Menjėherė pas tyre janė dy makinat Williams, me Bottasin dhe Massan respektivisht nė vendet 3 dhe 4. Pėr fatin e keq tė tifozėve tė Ferrarit, Fernando Alonso do tė niset vetėm nga vendi i 7, ndėrsa Raikkonen nuk ka mundur tė kualifikohet pėr nė minisesionin e tretė, duke e mbyllur nė vendin e 12.

Nė njė pistė thuajse tė drejtė, si ajo e Monzas, e cila konsiderohet edhe si tempulli i shpejtėsisė, fuqia e Mercedesit ėshtė vėnė nė dukje jo vetėm me dy tė parėt, por edhe me rikthimin e McLarenit (motorr Mercedes) nė vendet 5-6.

Ndėrkohė, kampioni nė fuqi i botės, Vettel, por edhe shoku i tij i skuadrės, Ricciardo, kanė bėrė maksimumin pėr tė mbajtur makinat Red Bull nė dhjetėshen e parė, duke u renditur vetėm nė vendet 8 dhe 9, me Perezin nė vendin e fundit tė 10 mė tė shpejtėve. /albeu.com/

Rėnditja e provave zyrtare:

1 Lewis Hamilton Mercedes 1:24.109
2 Nico Rosberg Mercedes 1:24.383
3 Valtteri Bottas Williams-Mercedes 1:24.697
4 Felipe Massa Williams-Mercedes 1:24.865
5 Kevin Magnussen McLaren-Mercedes 1:25.314
6 Jenson Button McLaren-Mercedes 1:25.379
7 Fernando Alonso Ferrari 1:25.430
8 Sebastian Vettel Red Bull Racing-Renault 1:25.436
9 Daniel Ricciardo Red Bull Racing-Renault 1:25.709
10 Sergio Perez Force India-Mercedes 1:25.944
11 Daniil Kvyat STR-Renault 1:26.070
12 Kimi Räikkönen Ferrari 1:26.110
Shtuar më 06/09/2014, ora 15:47
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0
 
Forcat Komando te Ushtrise Shqiptare nisen per mision gjashte mujor ne Afganistan

Forcat Komando te Ushtrise Shqiptare nisen per mision gjashte mujor ne Afganistan