F1, Hamilton mė i shpejti nė Kore
Lewis Hamilton regjistroi kohėn mė tė shpejtė nė sesionin e dytė tė provave tė lira nė Korenė e Jugut, ndėrsa Mercedesi u konfirmua edhe njė herė, sė bashku me Red Bullin, si makinat mė tė shpejta nė pistė.

Pėr britanikun e Mercedes, i cili ėshtė nisur shpesh nga "pole-position" pėr tė pėrfunduar disa pozicione pas gjatė garės, inkurajues ishin rezultatet e konsumit mjaft tė reduktuar tė gomave, qė ka qenė edhe njė prej problemeve kryesore tė skuadrės sė tij nė kėtė sezon.

I renditur i pari, Hamilton la pas me njė tė dhjetėn e sekondit kryesuesin e renditjes, Sebastian Vettel.

Vettel i mohoi Mercedesit kėnaqėsinė e dy vendeve tė para, ndėrsa Nico Rosberg u pozicionua i treti.

Ferrari vazhdon tė ketė tė pamundur t’i afrohet makinave mė tė shpejta, me Massėn nė vendin e pestė dhe Alonson tė shtatin. /albeu.com/

Renditja e provave tė dyta tė lira nė Korenė e Jugut (10 vendet e para)

1. Hamilton Mercedes 1m38.673s
2. Vettel Red Bull-Renault +0”108s
3. Rosberg Mercedes +0”124s
4. Ėebber Red Bull-Renault +0”171s
5. Massa Ferrari +0”441s
6. Grosjean Lotus-Renault +0”553s
7. Alonso Ferrari +0”771s
8. Raikkonen Lotus-Renault +1”084s
9. Button McLaren-Mercedes +1”101s
10. Sutil Force India +1”333s
Shtuar më 04/10/2013, ora 12:25
Të fundit nga kjo kategori
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0