F1, gara e fundit do tė vlejė dyfishin e pikėve
Federata Ndėrkombėtare e Automobilizmit (FIA) ka miratuar me unanimitet tė plotė disa ndryshime nė rregulloren sportive tė kampionatit Botėror tė Formula 1. Vendimi mė i ēuditshėm ėshtė qė gara e fundit e kampionatit, nė kėtė rast Ēmimi i Madh i Abu Dhabit, do tė japė dyfishin e pikėve si nė kampionatin e pilotėve, ashtu edhe nė atė tė konstruktorėve. Pra, fituesi i kėsaj gare do tė marrė 50 pikė dhe jo 25, siē merr nė ēdo garė tjetėr.

Ky ndryshim bėn qė fitorja nė pista tė vėshtira si Monaco dhe Spa tė vlejė sa vendi i katėrt nė njė pistė tė lehtė si ajo e Abu Dhabit.

Nėse kjo normė do tė ishte edhe mė parė, nė vitin 2012 kampion do tė shpallej Fernando Alonso, nė vitin 2008 Felipe Massa, nė vitin 2003 Kimi Raikkonen, Lewis Hamilton nuk do tė kishte asnjė titull, ndėrsa Michael Schumacher do tė kishte 6 dhe jo 7.

Gjithashtu, FIA vendosi qė javėn tjetėr (17-19 dhjetor) tė ketė tre ditė testimesh pėr gomat Pirelli nė pistėn e Bahreinit. Pjesėmarrjen nė kėto testime e kanė konfirmuar Red Bull Racing, Mercedes, Ferrari, McLaren, Force India dhe Toro Rosso. /albeu.com/

Ndryshimi i fundit ėshtė qė pilotėt do tė mund tė zgjedhin numrin e preferuar qė do e mbajnė gjatė gjithė karrierės nė njėvendėshen e tyre. Numrat e disponueshėm janė nga 2 deri tek 99, ndėrsa numri 1 ėshtė i rezervuar vetėm pėr kampionin nė fuqi. /albeu.com/
Shtuar më 10/12/2013, ora 18:21
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0
 
SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit

SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit