Barazoi Shumakerin me fitore, ja tė gjitha rekordet e Luis Hamiltonit nė 14 vite karrierė
Me suksesin e djeshėm nė Nurburgring, Luis Hamilton barazoi Majkėll Shumakerin me 91 triumfe pėr sa u pėrket fitoreve nė Formulėn 1.

Por, ky ėshtė vetėm rekordi i fundit i pilotit britanik, pasi kėtė sezon ai do tė ketė mundėsinė ta barazojė Shumin edhe pėr numrin e titujve kampionė.

Hamilton ėshtė vetėm njė hap larg nga titulli i shtatė, por 35- vjeēari nuk ka aspak ndėrmend tė ndalet kėtu.

Mė poshtė ju pasqyrojmė tė gjitha rekordet qė Hamilton regjistron nė Formulėn 1 qė prej vitit 2007, kur ka bėrė edhe debutimin.

-Mė shumė gara tė fituara: 91 aq sa Majkėll Shumaker

-Numri mė i lartė i garave radhazi tė pėrfunduara: 44
-Numri i lartė i fitoreve nė njė Ēmim tė Madh: 8 (Hungari), aq sa Shumaker nė Francė

-Numri mė i lartė i garave tė fituara si debutues: 4 (2007), aq sa Zhak Vilnėv nė vitin 1996.

-Numri mė i madh i “pole position”: 96

-Numri mė i madhi “pole position” me tė njėjtin konstruktor: 70 (Mercdes)

-Sezone radhazi me tė paktėn njė “pole position”: 14

-Numri mė i lartė i “pole position” nė njė Ēmim tė Madh: 8 (Australi), aq sa Airton Sena nė San Marino dhe Majkėll Shumaker nė Japoni

-Numri mė i madh i “pole position” nė shtėpi: 7 (Britani e Madhe)

-Numri mė i lartė pėr xhirot mė tė shpejta nė Ēmim tė Madh: 7 (Itali), aq sa Nigel Mansell nė Britani dhe Majkėll Shumaker nė Spanjė.

-Numri mė i madh i podiumeve: 160

-Numri mė i madh i podiumeve gjatė njė sezoni: 17 (2015, 2016, 2018, 2019), aq sa Shumaker nė vitin 2002 dhe Fetel nė vitin 2011

-Numri mė i madh i pikėve: 3661

-Ecuria mė e gjatė e garave radhazi me pikė: 44

-Numri mė i lartė i pikėve gjatė njė sezoni: 413 (2019) -Numri mė i lartė i garave, nė zonėn e pikėve: 224 –

Numri mė i lartė pėr nisjet nga vija e parė: 155

-Numri mė i lartė i garave, me tė paktėn njė xhiro nė kryesim: 158

-Numri mė i lartė i garave radhazi, me tė paktėn njė xhiro nė kryesim: 158

-Numri mė i lartė i garave gjatė njė sezoni, me tė paktėn njė xhiro nė kryesim: 19 (2019)

-Numri mė i lartė i fitoreve, i nisur nga “pole position: 56

-Numri mė i lartė i garave, tė kryesuara nga fillimi deri nė fund: 21

-Shpejtėsia mė e lartė mesatare gjatė kualifikueseve: 256,362 km/h (Itali 2020).
Shtuar më 12/10/2020, ora 22:54
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0