117 tė vdekur nga kolera nė Republikėn e Congos
Nė Republikėn Demokratike tė Kongos nga epidemia e kolerės e cila u shfaq muajin e kaluar humbėn jetėn sė paku 117 persona, raporton (AA).

Nė njė deklaratė me shkrim nga Ministria e Shėndetėsisė, nga 3140 persona tė cilėt janė prekur nga epidemia e kolerės qė nga 11 korriku nė pjesėn lindore tė vendit, 117 persona kanė humbur jetėn.

deklaratė thuhet se pėrkundėr uljes sė numrit tė rasteve tė reja, vazhdon rreziku i pėrhapjes sė epidemisė edhe nė rajonet tjera.

Sipas informacioneve tė Organizatės Mjekėt pa Kufi kjo epidemi ėshtė shkaktuar nga mungesa e higjienės dhe ujit tė pastėr tė pijshėm.

Sipas tė dhėnave tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė (OBSH) gjatė vitit tė kaluar nė kėtė vend janė regjistruar 18 mijė raste tė kolerės ku 517 prej tyre kanė humbur jetėn si pasojė e sėmundjes. /albeu.com/
Shtuar më 13/08/2017, ora 16:42
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0
 
Alpinistja nga Kosova, Uta Ibrahimi shpalos flamurin e Shqiperise dhe Kosoves ne majen me te larte ne bote, ate te Everestit, 8840 metra mbi nivelin e detit.

Alpinistja nga Kosova, Uta Ibrahimi shpalos flamurin e Shqiperise dhe Kosoves ne majen me te larte ne bote, ate te Everestit, 8840 metra mbi nivelin e detit. "Jam shume e lumtuar qe solla flamurin e Kosoves dhe Shqiperise ketu lart"., shprehet ajo.