Formula 1, miratohet sistemi i ri i pikeve
Albeu.com
Sipas sistemit tė ri tė Formula 1, do jenė 10 vendet e para qė do tė marrin pikė nė njė garė. Sipas kėsaj renditjeje, vendi i parė 25 pikė, i dyti 18 pėr tė vazhduar sipas renditjes me 15-12-10-8-6-4-2 dhe 1 pikė vendi i 10-tė.
Gjithashtu do tė ketė edhe disa ndryshime tė tjera nė rregullore. Pilotėt do tė startojnė garėn me tė njėjtin komplet gomash qė pėrdorin nė provat njė ditė para garės, gjithashtu nuk do tė lejohet edhe pėrdorimi i difuzorėve dysh, njė element teknik qė i dha titullin sezonin e shkuar skuadrės Brawn GP. Sezoni i ri 2010 do fillojė mė 14 mars me ēmimin e madh tė Behreinit.
Shtuar më 03/02/2010, ora 01:17
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0
 
SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit

SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit