F1 zbulon kalendarin pėr sezonin e ardhshėm
Formula 1 shpalli sot kalendarin pėr vitin 2021 nė tė cilin gara do tė debutojė nė Arabinė Saudite, dhe gjithashtu janė bėrė disa ndryshime interesante.

Sezoni i ardhshėm i F1 do tė fillojė nė Melburn. Fundjava e parė do tė zhvillohet nga 19 deri mė 21 mars, dhe fundjava tjetėr do tė zhvillohet nė Bahrein. Gara e tretė ėshtė nė Kinė, ndėrsa e katėrta ėshtė nga 23 deri mė 25 prill, por ende nuk dihet se duke pasur parasysh faktin qė Ēmimi i Madh i Vietnamit ėshtė anuluar.

Pasohet nga Barcelona dhe Monte Carlo, si dhe Baku, ndėrsa Ēmimi i Madh Kanadez ėshtė nė kalendar, megjithėse organizatorėt thanė se ata nuk duan tė organizojnė garėn pa tifozė. Mė pas do tė drejtohet pėr nė Francė, Austri, Mbretėri tė Bashkuar, Hungari, pasuar nga Belgjika, Hollanda dhe Italia. Rusia, Singapori dhe Japonia janė tė radhės.

Japonia ndiqet nga gara nė Amerikė, e ndjekur nga Meksika, Brazili, Arabia Saudite dhe gara finale ėshtė mė 5 dhjetor nė Abu Dhabi.

Ndėr ndryshimet mė tė mėdha ėshtė se Holanda mė nė fund do tė ketė garėn e vet. Kjo ishte dashur tė ndodhte kėtė vit, por gara u anulua pėr shkak tė pandemisė Covid-19.
Shtuar më 11/11/2020, ora 10:57
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0