"E kundėrshtova disa vite mė parė", sistemi "Halo" i shpėtoi jetėn pilotit tė F1 (VIDEO)
Piloti i Hass Romain Grosjean shpėtoi mrekullisht pasi makina me tė cilėn po garonte, u pėrplas me trafikndarėsen duke u ndarė mė dysh dhe duke shpėrthyer nė flakė.

Grosjean ka dashur tė qetėsojė tė gjithė fansat e tij me njė video, pėr tė treguar se ėshtė mirė dhe se shumė shpejt do tė rikthehet.

Shoferi i Haas ishte bllokuar pėr 20 sekonda nė makinėn e tij nė njė prej xhirove tė GP tė zhvilluar nė Bahreint, ndėrkohė qė u dėrgua me urgjencė nė spital pėr t’u trajtuar pėr djegiet e marra.

Nė videon ku u shfaq duke buzėqeshur, 34 vjeēari u shpreh se “Jam ok. Faleminderit shumė pėr tė gjitha mesazhet. Nuk isha pėr “halo” disa vite mė parė, por mendoj se ėshtė gjėja mė e mirė qė kemi bėrė pėr Formula 1, sepse pa tė nuk do mund tė flisja sot me ju. Faleminderit tė gjithė stafit mjekėsor.“

Kolegėt e tij e kanė cilėsuar Romain Grosjean si me shumė fat qė ėshtė gjallė.

Ai u shpėtua nė kohė rekord nga doktorrėt dhe zjarrfikėsit, ndėrkohė qė F1 ka nisur hetimet pėr qartėsimin e shkaqeve tė aksidentit.

Sistemi “Halo” ėshtė njė projekt qė mbron pilotėt nga pėrplasjet dhe incidentet gjatė garave.
Shtuar më 30/11/2020, ora 11:50
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0