Panik nė Itali, shpėrthen vullkani gjigant
Vitin e kaluar, po nė tė njėjtin muaj, nė korrik, vullkani gjigant i Vezuvit nė Campania tė Italisė rrezikoi tė shpėrthente.

Sipas shkencėtarėve, ky vullkan, i cili deri mė tani ėshtė menduar se ka vdekur, vitin e kaluar u fol se mund tė shkaktonte njė katastrofė nė tė gjithė Europėn.

Mirėpo ka kaluar njė vit deri atėhere dhe vullkani i Vezuvit ėshtė rizgjuar duke shpėrthyer.

Tek banorėt qė janė vendosur afėr vullkanit ėshtė pėrhapur panik.

Ai ėshtė pėrhapur me shpejtėsi duke arritur rreth dy kilometra.

Emergjencat civile deri mė tani kanė shpėrngulur rreth 60 banorė.

Mediat italiane bėjnė me dije se si pasojė e shpėrthimit janė krijuar rreth 100 vatra zjarri.

Megjithatė qytetarėt nuk e kanė humbur kėtė shfaqje natyrore, duke fotografuar procesin e shpėrthimit. /albeu.com/
Shtuar më 11/07/2017, ora 16:16
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
20%
20%
20%
Deri në garën e rradhës në Australi
Ditë
0
0
Orë
0
0
Min.
0
0
Sek.
0
0
 
Misioni u permbush! 
Foto: ByMass

Misioni u permbush! Foto: ByMass